Ficova vláda má pre banky nové pokuty, dotknú sa odvodov

18.7.2012

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – Vláda plánuje zákonom zakázať bankám prenášať na ich klientov dopad zo zavedenia mimoriadneho bankového odvodu.

Ako po rokovaní vlády uviedol minister financií Peter Kažimír, kontrolovať jeho dodržiavanie bude v rámci finančného dohľadu Národná banka Slovenska. Ako, to už podľa Kažimíra bude v jej kompetencii.

Pri porušení tohto ustanovenia zákona by dotknutá banka mala dostať pokutu 330 tis. eur, pri opakovanom porušení 660 tis. eur.

„Banky si musia byť vedomé, že by porušili zákon a čakajú ich sankcie,“ povedal Kažimír.

Premiér Robert Fico tento krok odôvodňuje tým, že banky vykazujú rekordné zisky a musia sa zúčastniť na konsolidácii verejných financií.

Podľa neho by bolo amorálne, keby sa tomu vyhli. Fico pripomenul, že vláda zatiaľ žiadne kroky voči bankovému sektoru nepodnikla.

„Vieme však aj pohrýzť,“ varoval Fico.

Ako upozornil, štátna Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s., už ruší svoje účty v súkromných bankách a prechádza do Štátnej pokladnice.

Navýšenie osobitného odvodu pre banky je už v parlamente v druhom čítaní. Na základe novely zákona o osobitnom odvode vybraných finančných inštitúcií sa s účinnosťou od posledného tohtoročného kvartálu rozšíri základ pre výpočet odvodu aj o retailové vklady, pričom banky budú musieť zaplatiť aj mimoriadny odvod.

Samotný zákon by mal nadobudnúť účinnosť od 1. septembra 2012. Mimoriadny odvod, ktorý budú banky povinné uhradiť spolu so štvrťročnou splátkou odvodu za posledný štvrťrok 2012, je stanovený vo výške 0,1 % zo základu pre výpočet odvodu.

V tomto roku by tak podľa očakávaní rezortu financií mali daňové príjmy štátu vzrásť vďaka týmto dvom opatreniam spolu o 77 mil. eur. V budúcom roku očakáva rezort zo zvýšeného odvodu bánk dodatočných 110 mil. eur.