Ficova vláda podľa Chmela siaha na dôstojnosť chudobných

BRATISLAVA 25. augusta (WEBNOVINY) – Vládny návrh zákona o pomoci v hmotnej núdzi podľa poslanca Rudolfa Chmela (Most-Híd) siaha na dôstojnosť najchudobnejších.

Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave, jediní, ktorí získajú zamestnanie, budú koordinátori malých obecných služieb. Zamestnanosti by pritom podľa neho prispelo, keby štát poskytoval skutočnú možnosť na získanie reálneho pracovného miesta.

„Ak by tento zákon inicioval ktokoľvek z pravicových politikov, myslím, že by ste ho roztrhali na kusy,“ odkázal poslancom Smeru-SD.

Chýba adresnosť v sociálnom systéme

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter uviedol, že vláda chce zvýšiť pričinenie občana pri riešení jeho hmotnej núdze. Na riešenie tohto problému je podľa ministra spoločenská objednávka.

„Reagujeme na chýbajúcu adresnosť v sociálnom systéme,“ tvrdí Richter. Pripustil, že po roku od aplikácie zákona v praxi ministerstvo práce zákon prehodnotí a navrhne možné zmeny. „Tento návrh zákona nemá nechať ľudí zomrieť,“ upozornil Richter.

Dávku budú vyplácať len plnoletým sociálne odkázaným osobám

Základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura má štát podľa navrhovaného zákona od začiatku budúceho roka vyplácať len tým plnoletým sociálne odkázaným osobám, ktoré mesačne odpracujú v rámci malých obecných služieb alebo dobrovoľníckych prác aspoň 32 hodín.

Základným predpokladom tejto podmienky však bude, že mu takúto činnosť obec ponúkne. Ak ani jeden z rodičov nevyužije ponuku obce a nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov.

Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...