Ficove dobrodrudružstvá ohrozujú peňaženky, tvrdí Procházka

9.12.2012

BRATISLAVA 9. decembra (WEBNOVINY) – Rozhodnutie medzinárodnej arbitráže podľa poslanca NR SR Radoslava Procházku (KDH) znova potvrdilo, že ak sa Robert Fico vrhá do nejakého dobrodružstva na účet občanov Slovenskej republiky, ich peňaženky sú v priamom ohrození.

„Na druhej strane pre mňa osobne je aj v opozícii prvoradý verejný záujem a verejným záujmom je zachrániť pre daňovníkov každé euro, ktoré sa zachrániť dá. V tejto veci to podľa mňa ešte stále možné je a treba to skúsiť. Je to príliš veľa spoločných peňazí na to, aby ktokoľvek podliehal pocitom škodoradosti,“ povedal pre agentúru SITA Procházka.

Navyše je podľa neho zrejmé, že týmto sa účet za prvú Ficovu vládu ani zďaleka nemusí skončiť. „Ak budem môcť, skúsim vlastnými silami prispieť k tomu, aby bol čo najnižší,“ dodal.

Novotný hovorí o škode 38 miliónov

SDKÚ-DS žiada premiéra Roberta Fica, aby v prípade pokračovania vo vyvlastnení zdravotných poisťovní prevzali členovia vlády a poslanci hlasujúci za avizovaný zákon o vyvlastnení osobnú majetkovú zodpovednosť za hroziace súdne spory.

„Aktuálne rozhodnutie v prípade vlastníka poisťovne Union, ktoré stojí občanov 25 mil. eur, je jasným dôkazom, že Robert Fico si neváha nechať zaplatiť svoje marketingové populistické kampane obyčajnými ľuďmi,“ vyhlásil podpredseda SDKÚ-DS a člen parlamentného výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný.

Podľa neho v tomto prípade nesie plnú zodpovednosť premiér a strana Smer-SD, keďže ich minister spolu s premiérom Ficom v roku 2007 pretlačili zákaz zisku poisťovní.

Podľa Novotného je však škoda za prehratú arbitráž omnoho väčšia. „Len právna kancelária, ktorá zastupovala štát stála našich obyvateľov ďalších 13 mil. eur. Inými slovami dnes hovoríme o 38 miliónoch eur, ktoré má naša krajina zaplatiť za nezmyselné rozhodnutia prvej Ficovej vlády,“ vysvetlil Novotný.

Súd rozhodol v prospech poisťovne

Holandská vzájomná poisťovňa Achmea, ktorá vlastní Union zdravotnú poisťovňu, a.s., vyhrala v piatok svoj dlhotrvajúci právny spor so Slovenskou republikou.

Medzinárodný arbitrážny tribunál, ktorý sa zaoberal sporom, rozhodol, že v roku 2006 a 2007 SR porušila ustanovenia investičnej dohody medzi Holandskom a Slovenskou republikou, a to zásadnými zmenami v legislatíve poisťovníctva, s cieľom vytlačiť a poškodiť investorov súkromných zdravotných poisťovní.