Finančná injekcia nezmení rating Španielska, sľubuje S&P

12.6.2012

NEW YORK 12. júna (WEBNOVINY) – Rozhodnutie Španielska obrátiť sa na zahraničie o pomoc pre svoj bankový sektor bezprostredne neovplyvní rating krajiny.

V pondelok to uviedla medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P).

„Peniaze, ktoré sa Španielsko snaží získať, pokryjú výpadok tvorby rezerv v našom základom scenári a aj v scenári, v ktorom počítame v období rokov 2012 až 2013 s rýchlejším rastom strát s nesplácaných úverov,“ uvádza ratingová agentúra vo svojom stanovisku.

Standard & Poor’s v súčasnosti eviduje rating Španielska na stupni BBB+, Moody’s Investors Service na stupni A3 a Fitch hodnotí krajinu na úrovni BBB. Všetky tri ratingové agentúry pridelili ratingom krajiny negatívny výhľad.

Ministri financií eurozóny sa v sobotu dohodli, že požičajú Španielsku do 100 miliárd eur, ktoré krajina použije na pomoc svojim problémovým bankám. Madrid uviedol, že bližšie špecifikuje požadovanú sumu až po skončení nezávislého auditu svojho bankového sektora. Jeho výsledok by mal byť známy o viac ako týždeň.

S&P znížila rating dlhodobých záväzkov Španielska koncom apríla o dva stupne na BBB+ a pridelila mu negatívny výhľad.

Ako dôvod vtedy uviedla očakávania, že rozpočtový deficit krajiny sa bude v dôsledku poklesu ekonomiky prehlbovať. Agentúra pridelila negatívny výhľad ratingu krajiny, pretože očakávala, že vláda bude musieť poskytnúť finančnú pomoc svojmu bankovému sektoru.