Finančná správa predstavila svoj nový portál pre platcov DPH

19.12.2013

BRATISLAVA 19. decembra (WEBNOVINY) – V súvislosti s elektronickou komunikáciou, ktorá bude pre platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) povinná od začiatku budúceho roku, predstavila finančná správa nový portál.

Prostredníctvom tohto portálu budú podnikatelia, platcovia DPH, podávať všetky písomnosti. „Daňové priznanie, či žiadosť o odpustenie sankcie. Aj takéto podania prichádzajú na finančnú správu v papierovej podobe. Od nového roka to však v prípade firiem, ktoré sú platcami DPH, nebude možné. Zákon pre týchto podnikateľov pripúšťa len elektronickú komunikáciu,“ uviedla vo štvrtok finančná správa. Nový portál bude do plnej prevádzky uvedený od začiatku budúceho roka.

„V prípade, že firma pošle daňové priznanie v papierovej forme, daňový úrad ju vyzve, aby ho doplnila elektronicky. Ak však príde elektronické podanie po zákonom stanovej lehote, podnikateľ sa vystavuje riziku pokuty v sume od 30 eur do 16-tisíc eur,“ upozornila finančná správa. Papierové podania, ktoré prídu na daňový úrad, poputujú podľa finančnej správy do spisu podnikateľského subjektu.

Pokiaľ firma od nového roka nepošle dokumenty, ako napríklad žiadosť, odvolanie alebo námietku vo forme elektronického podania, finančná správa nebude môcť začať podanie daňového subjektu riešiť. „V prípade, ak firma pošle žiadosť, odvolanie, námietku a podobne, teda dokumenty, ktoré nemajú zákonom predpísanú štruktúru, takéto podanie je podľa zákona neplatné,“ skonštatovala finančná správa. Daňové úrady však budú v rámci možností kontaktovať subjekty a vyzývať ich k elektronickému podaniu.