Financovanie nehnuteľností: Provízie bánk klesli

8.10.2013

BRATISLAVA 8. októbra (WBN/PR) – Prieskum KPMG CEE Property Lending Barometer ukázal, že na regionálnej úrovni v rámci strednej a východnej Európy (SVE) sa od minulého roka zvýšila ochota bánk financovať projekty z oblasti nehnuteľností, zatiaľ čo priemer úverových provízií klesol.

KPMG správa, ktorá mapuje situáciu v top managemente viac ako 40 bánk v strednej a východnej Európe, zahŕňa finančné inštitúcie v Bulharsku, Českej republike, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku, Slovinsku a Srbsku.

Štvrtý ročník prieskumu KPMG konštatuje, že v prvom polroku 2013 v regióne SVE dosiahol celkový objem investícií do nehnuteľností 4,5 miliardy EUR, čo je o 60 % viac oproti rovnakému obdobiu v roku 2012.

„Pripúšťame, že rok 2012 bol zlým rokom pre financovanie nehnuteľností, ochota bánk bola na nízkej úrovni, ale oživenie investícií v prvom polroku tohto roka je dobrým znamením,“ hovorí Andrea Sartori, partner KPMG pre oblasti korporátne nehnuteľnosti, voľný čas a cestovný ruch v regióne SVE.

V indexe Sentimentu financovania nehnuteľností sa Slovensko v prvom polroku 2013 umiestnilo hneď na druhom mieste za Českou republikou, ktorá v tomto prieskume dominuje už posledné tri roky.

Najnižšie percento problémových úverov majú v regióne tri krajiny Česká republika, Poľsko a Slovensko, a to zhodne po 13%.

„Slovensko vyšlo z prieskumu ako najskeptickejšia krajina v regióne SVE v oblasti možnej reštrukturalizácie problémových úverov. Na základe vyjadrení top manažérov bánk na Slovensku sa úspešnosť takýchto reštrukturalizácií bude pohybovať pod úrovňou 40%, pričom priemer trhu v krajinách SVE je nad úrovňou 55%,“ hovorí Rastislav Nemec, vedúci oddelenia manažérskeho poradenstva pre finančný sektor v KPMG Slovensko.

Kompletné výsledky prieskumu KPMG Property Lending Barometer nájdete na stránke KPMG.COM.