Fínska Nokia vykázala vyššiu stratu, než sa čakalo

19.4.2012

HELSINKI 19. apríla (WEBNOVINY) – Fínsky výrobca mobilných telefónov, spoločnosť Nokia, vykázal za prvý kvartál mierne vyššiu stratu, než sa čakalo.

Firma zároveň informovala, že pristúpi k výraznejšiemu znižovaniu nákladov.

Spoločnosť, ktorá začala používať do svojich telefónov operačný systém Windows od spoločnosti Microsoft, stále v segmente smartfónov čelí ostrej konkurencii zo strany Apple a Samsung Electronics.

Nokia evidovala v prvom kvartáli stratu 0,08 eura na akciu, čiže o jeden cent viac, ako očakávali analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters.

Čistá strata spoločnosti tak v prvom kvartáli predstavovala 929 mil. eur, zatiaľ čo v rovnakom období vlaňajška bol podnik v zisku 344 mil. eur. Tržby podniku Nokia klesli v sledovanom období na 7,4 mld. eur z úrovne 10,4 mld. eur v prvom kvartáli 2011. Šéf spoločnosti Stephen Elop uviedol, že predaje nových smartfónov Lumia boli zmiešané.

„Prekonali sme očakávania na trhoch vrátane USA,“ povedal Elop. Zároveň dodal, že na niektorých trhoch vrátane Veľkej Británie bol zavedenie nového typu smartfónu náročnejšie. Nokia tiež uviedla, že reštrukturalizuje svoj predajný tím a viceprezident predaja Colin Giles koncom júna opúšťa spoločnosť.