Fínsko bude od Španielska požadovať kolaterál

HELSINKI 10. júna (WEBNOVINY) – Fínsko bude požadovať od Španielska kolaterál, ak dostane finančnú pomoc z dočasného Európskeho fondu pre stabilitu (EFSF).

Povedala to fínska ministerka financií Jutta Urpilainen.

„Možnosť, či Španielsko dostane úver cez dočasný mechanizmu alebo cez stály, je stále otvorená,“ povedala Urpilainen a tiež uviedla, že pri využití zdrojov z dočasného mechanizmu bude fínska vláda požadovať od krajiny kolaterál. Ďalej povedala, že existuje riziko, že nastane finančná kríza podobná tej po páde americkej investičnej banky Lehman Brothers v roku 2008.

Ministri financií eurozóny v spoločnom stanovisku po sobotňajšej telekonferencii uviedli, že Španielsko oficiálne požiada svojich partnerov z eurozóny o pomoc pre svoje problémové banky. Keď Španielsko oficiálne o pomoc požiada, dostane peniaze až do výšky 100 mld. eur, uvádza sa ďalej v stanovisku.

Ministri tiež uviedli, že finančná pomoc bude krajine poskytnutá cez Európsky fond finančnej stability (EFSF) aj cez Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) a je určená na rekapitalizáciu bánk s najväčšími problémami.

„Eurogroup bola informovaná, že španielski vládni predstavitelia predložia v krátkom čase formálnu žiadosť,“ uvádza sa v stanovisku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...