Fínsko nechce viac peňazí v eurovale, 500 miliárd eur stačí

12.7.2012

HELSINKI 12. júla (WEBNOVINY) – Fínsko nie je ochotné zvýšiť svoj príspevok do záchranných mechanizmov eurozóny.

Vyhlásila to v stredu ministerka financií Jutta Urpilainenová a dodala, že 500 mld. eur v trvalom Európskom mechanizme pre stabilitu (ESM) musí postačovať.

„Nie sme pripravení zväčšiť objem týchto mechanizmov,“ povedala ministerka pre verejnoprávnu televíznu stanicu YLE. „Fínsko má prísnu politiku, ako krajina sme ale dodržiavali všetky pravidlá, ktoré sme schválili spoločne s ostatnými krajinami,“ zdôraznila Urpilainenová.

Fínsko oznámilo, že sa nezapojí do programu eurozóny na pomoc španielskym bankám, pokiaľ od vlády v Madride nedostane kolaterál za svoj diel na krízových úveroch. Ministri financií eurozóny v utorok schválili finančnú pomoc pre španielske banky v sume 30 mld. eur, ktorá by mala byť k dispozícii koncom júla.

Rokovania o kolateráli so Španielskom a proces ratifikácie dohody o pomoci španielskym bankám chce vláda v Helsinkách zavŕšiť do konca tohto mesiaca. Ministerka pripustila, že tento časový plán je náročný. „Rokovania naďalej pokračujú a nie je možné povedať, kedy sa dosiahne výsledok,“ povedala Urpilainenová.