Fínsko sa dohodlo so Španielskom na kolateráli

18.7.2012

HELSINKI 18. júla (WEBNOVINY) – Fínsko sa dohodlo s vládou v Madride na kolateráli za svoj diel na finančnej pomoci španielskym bankám. Informovala o tom v utorok fínska ministerka financií Jutta Urpilainenová.

Ako základ dohody poslúžila zmluva o kolateráli, na ktorej sa Helsinki už predtým dohodli s Gréckom.

Fínsko má ako jedna z mála krajín eurozóny najvyšší rating AAA a v snahe o jeho udržanie trvá na zárukách za svoj diel pomoci zadlženým štátom menovej únie. Kolaterál bude mať hodnotu približne 770 mil. eur, čo je zhruba 40 % z fínskeho podielu na záchranných úveroch pre španielske banky.

Vláda v Madride má časť sumy vyplatiť v hotovosti a zvyšok vo forme investícií do dlhopisov piatich štátov eurozóny s najvyšším ratingom, spresnila Urpilainenová. Fínsky parlament začne rozpravu o pomoci španielskym bankám vo štvrtok, hlasovanie sa očakáva nasledujúci deň.

Výmenou za dohodu o kolateráli Fínsko súhlasilo, že svoj príspevok do Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM) odošle naraz a nie v piatich splátkach. Jednorazové vyplatenie veľkej čiastky do tzv. trvalého eurovalu je pravdepodobne dôvod, prečo sa o podobnú dohodu so Španielskom neusilovali aj iné štáty eurozóny, uviedla fínska ministerka.