Fínsko sa môže prepadnúť do recesie, vyhlásila ministerka

HELSINKI 6. augusta (WEBNOVINY) – Fínsko sa môže v budúcom roku prepadnúť do recesie, ak bude pokračovať spomaľovanie globálnej ekonomiky. V pondelok to vyhlásila tamojšia ministerka financií Jutta Urpilainenová.

Zároveň výrazne znížila júnovú prognózu, v ktorej uvádzala budúcoročný rast o 1,2 %.

Hrubý domáci produkt (HDP) Fínska podľa ministerky bude v roku 2013 rásť na úrovni nula až jedno percento, avšak ekonomika sa môže prepadnúť aj do recesie. Závisí to od diania vo svetovej ekonomike.

Urpilainenová ďalej uviedla, že ďalšie úsporné opatrenia nad rámec súčasného fiškálneho plánu, ktorý predstavila vláda v marci, sú nepravdepodobné. V rámci súčasných rozpočtových opatrení chce v období rokov 2013 až 2015 ušetriť cez škrty vládnych výdavkov a zvyšovanie daní 2,7 mld. eur.

Fínsko tiež rozhodlo, že od januára 2013 zvýši daň z pridanej hodnoty zo súčasných 23 % na 24 %. „Je dôležité, aby sa tieto rozhodnutia implementovali,“ uviedla Urpilainenová.

Fínsko sa snaží podoprieť ekonomický rast a zároveň udržať verejné financie pod kontrolou, čo mu má pomôcť udržať si najvyššie ratingové hodnotenie na stupni AAA od všetkých troch hlavných svetových ratingových agentúr.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...