Fínsky HDP oslabil v štvrtom kvartáli o 1,5 %

HELSINKI 1. marca (WEBNOVINY) – Fínsky hrubý domáci produkt (HDP) sa v štvrtom kvartáli medziročne zmenšil o 1,5 % a krajina tak ako jedna z mála s najvyšším ratingom AAA zostáva v recesii.

Export krajiny v štvrtom kvartáli medziročne oslabil o 2,9 % a v porovnaní s tretím štvrťrokom sa zmenšil o 4,4 %. Za celý minulý rok fínske hospodárstvo oslabilo o 0,2 % na 194 mld. eur.

V minulosti bola táto severská krajina považovaná za jednu z najsilnejších ekonomík v eurozóne, a to vďaka obozretnej fiškálnej politike a skorším reformám v bankovníctve. Najnovšie údaje však poukazujú na slabý stav jej exportu.

Tamojšie ministerstvo financií znížilo v decembri prognózu rastu pre tento rok na 0,5 % zo skoršie uvádzaných 1 %. Krajina v minulom roku evidovala už druhý ročný deficit zahraničného obchodu po sebe po tom, ako kedysi motor vývozu, spoločnosť Nokia, stratila trhový podiel a lesníctvo zápasí s poklesom európskeho dopytu po papieri.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...