Fínsky investor dal prednosť Slovensku pred Českom

29.3.2012

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Fínsky výrobca náterových látok Nor-Maali odstúpil od zámeru postaviť závod v Česku.

Ako vo štvrtok informoval denník Hospodárske noviny, nepriaznivá správa pre susedov však znamená viac práce pre vyrastajúci závod v Sládkovičove.

Pôvodne chcel Nor-Maali umiestniť po jednom závode v oboch krajinách. Po zmene rozhodnutia bude vyrábať len v okrese Galanta. A to v niekoľkonásobne väčšom objeme.

„Pôvodný plán hovoril o 160 tonách náterových látok ročne. Teraz nastavujeme maximálnu kapacitu výroby na 1300 ton,“ uviedla pre Hospodárske noviny manažérka investície Ivana Berlanská. Podľa nej sa ukázalo, že výrobný potenciál Sládkovičova dokáže pokryť potreby oboch trhov. Tie zatiaľ spoločnosť pokrýva produkciou zo závodu v Lahti.

Z jednozmennej prevádzky, ktorá u nás mala vytvoriť 15 pracovných miest, bude minimálne dvojzmenná. Podľa nových plánov u nás Fíni investujú až 1,16 milióna eur. Fínska Nor-Maali v materskom závode v Lahti pri ročnom obrate 14 miliónov eur zamestnáva 50 ľudí. Majetkovo do nej vstúpil nórsky výrobca farieb Jotun. Jeho ročný obrat už presahuje 1,5 miliárd eur.