Fitch potvrdila rating Japonska s negatívnym výhľadom

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Fitch vo štvrtok potvrdila hodnotenie dlhodobých záväzkov Japonska v cudzej a domácej mene na stupni A+ s negatívnym výhľadom.

Rating krátkodobých záväzkov japonskej vlády zostáva na stupni F1 a stropný rating krajiny na úrovni AA+. Potvrdenie ratingov čiastočne odráža väčšie odhodlanie japonskej vlády ukončiť po dvoch desaťročiach obdobie deflácie a stagnujúcej ekonomiky.

Pre zvrátenie negatívneho trendu vývoja verejného dlhu však krajina potrebuje štrukturálne reformy a dôveryhodný strednodobý plán znižovania deficitu, upozorňuje agentúra Fitch. Negatívny výhľad ratingu tak odráža skutočnosť, že vláde chýba podrobnejší plán reforiem a konsolidácie verejných financií.

Agentúra Fitch upozorňuje, že verejný dlh Japonska ku koncu roka 2012 predstavoval 230,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, čo bola zďaleka najvyššia miera spomedzi všetkých hodnotených krajín. Situácia vyzerá priaznivejšie z pohľadu čistých finančných záväzkov, ktoré vlani predstavovali 134 % HDP.

Japonsko totiž disponuje obrovskými aktívami vrátane druhých najväčších oficiálnych devízových rezerv, ktoré koncom vlaňajška dosiahli 1,268 trilióna USD. Zadlženosť Japonska je príliš vysoká a hrozí ďalší výrazný rast, čo poškodzuje úverový profil krajiny, varuje ratingová agentúra.

(1 EUR = 1,2864 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...