Flašíková Beňová riešila eurofondy, rozhnevala poslancov

6.11.2013

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Predĺženie čerpania peňazí Európskej únie (EÚ) za roky 2011 a 2012 z dvoch na tri roky pre Slovensko a Rumunsko závisí od ukončenia rokovaní medzi Radou EÚ, Európskou komisiou a Európskym parlamentom (EP) o legislatíve pre nové programové obdobie 2014 až 2020. Vyplýva to z informácie o stave rokovaní k návrhu na úpravu nariadenia Rady, ktorý umožní SR a Rumunsku čerpať záväzky štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu EÚ na roky 2011 a 2012 o rok dlhšie ako ostatným členským štátom, ktorú v stredu vzala vláda na vedomie.

Dôležité je dosiahnutie dohody v trialógu uvedených európskych inštitúcii v prvej polovici novembra a schválenie návrhu spolu s legislatívou v Rade EÚ aj v pléne EP koncom novembra. Pre uplatnenie zmien je totiž nevyhnutné, aby vstúpili do platnosti najneskôr v decembri tohto roka. Po schválení návrhu bude môcť Slovensko spolu s Rumunskom využívať europeniaze pre spomínané roky o rok dlhšie, do konca rokov 2014, resp. 2015.

Materiál predložila vo vláde poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová, ktorá je kandidátkou Smeru na predsedníčku Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) v sobotňajších regionálnych voľbách. Hovorkyňa predsedu vlády Beatrice Szabóová pre agentúru SITA v utorok uviedla, že premiér Robert Fico 18. júna poveril poslankyňu EP Moniku Flašíkovú Beňovú koordinovaním presadzovania záujmov SR na pôde EP pre schválenie návrhu o predĺžení čerpania európskych zdrojov o jeden rok. Stalo sa tak na základe rokovania Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 až 2020. Szabóová tak zdôvodnila, prečo materiál predkladala Flašíková Beňová krátko pred krajskými voľbami a nie úrad vlády, resp. podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny, ktorí majú využívanie eurofondov v kompetencii.

Občianska konzervatívna strana (OKS) v utorok protestovala proti tomu, aby sa zasadnutie vlády zneužívalo na predvolebnú kampaň kandidátky Smeru na predsedníčku BSK. „Je neštandardné, aby materiály na rokovanie vlády predkladala poslankyňa Európskeho parlamentu. V kontexte sobotňajších župných volieb to však nie je nič iné ako zneužívanie rokovania vlády na prezentáciu Ficovej kandidátky Flašíkovej Beňovej a jej volebnú kampaň,“ uviedol predseda OKS Ondrej Dostál.