Fond stability nalial do gréckych bánk nové miliardy

29.5.2012

ATÉNY 29. mája (WEBNOVINY) – Štyri najväčšie grécke banky získali celkovo 18 mld. eur na svoju rekapitalizáciu. Informoval o tom v pondelok zdroj z Gréckeho fondu finančnej stability.

„Platobný príkaz bol zadaný a proces sa tým ukončil,“ uviedol pre agentúru AFP zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Banky potrebovali nový kapitál, aby kompenzovali straty, ktoré im spôsobila dohoda so súkromnými veriteľmi Grécka o znížení hodnoty ich pohľadávok o 107 mld. eur.

Najväčšia grécka banka, National Bank of Greece, získala podľa zdroja 7,43 mld. eur, Piraeus Bank 4,7 mld. eur, Eurobank 3,97 mld. eur a Alpha Bank 1,9 mld. eur.

Prostriedky na rekapitalizáciu štyroch spomenutých bánk do Grécka previedol Európsky fond finančnej stability (EFSF). Ten na zmiernenie strát, ktoré utrpel grécky bankový sektor v dôsledku účasti na rozsiahlom odpise gréckeho dlhu vyčlenil celkovo 25 mld. eur. Dohodu o uvoľnení prostriedkov pre štyri spomenuté finančné ústavy potvrdil už minulý týždeň guvernér gréckej centrálnej banky George Provopoulos.

Nový kapitál umožní gréckym bankovým inštitúciám opäť získavať prostriedky od Európskej centrálnej banky (ECB), o prístup k nim totiž niektoré grécke banky minulý týždeň prišli. Dôvodom bol práve nedostatok kapitálu v týchto bankách.