Fondu národného majetku ešte neodzvoní, funguje ďalej

2.8.2012

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Fond národného majetku SR (FNM), ktorý chcela zrušiť ešte bývalá vláda Ivety Radičovej, bude pokračovať vo svojej činnosti ešte minimálne aj budúci rok.

Fond totiž už predložil do medzirezortného pripomienkového konania návrh rozpočtu budúcoročných nákladov potrebných pre svoju činnosť.

V budúcom roku by mali náklady fondu dosiahnuť necelých 2,5 mil. eur, čo je zhruba o 13 % menej ako v tomto roku.

Premiér Robert Fico po nástupe do svojej funkcii sa nechal počuť, že zrušenie činnosti fondu patrí medzi priority jeho vlády.

Podľa jeho hovorkyne Beatrice Hudákovej, na týchto slovách predsedu vlády sa nič nemení, keďže fond stráca na význame.

Zrušenie treba pripraviť

„Zrušenie fondu však musí byť dôsledne pripravené. To si vyžaduje určitý čas na prípravu a rozdelenie kompetencií, ktoré prejdú na jednotlivé ministerstvá,“ povedala pre agentúru SITA Hudáková.

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) predpokladá, že fond sa zruší koncom budúceho roka.

Rezort hospodárstva v súčasnosti pripravuje materiál, ktorý sa bude venovať postupu pri zániku FNM.

“Predpokladáme, že na rokovanie vlády bude tento materiál predložený v septembri,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministra hospodárstva Stanislav Jurikovič.

Fond už predstavil návrh rozpočtu

Fond vo svojom aktuálnom materiáli predstavil aj návrh rozpočtu na roky 2014 a 2015.

“Rozpočet na nasledujúce dva rozpočtové roky, to jest na roky 2014 a 2015 je orientačný a bude sa spresňovať v ďalšom rozpočtovom roku. Návrh rozpočtu fondu na roky 2013 až 2015 preto neznamená, že táto inštitúcia nemôže by zrušená,“ konštatovala Hudáková.

Najviac nákladov v budúcom roku vynaloží fond na mzdy, a to vyše jedného milióna eur. Viac ako 400 tisíc eur vynaloží fond na poistné za zamestnancov do Sociálnej poisťovne a do zdravotných poisťovní.

Necelých 200 tisíc eur by malo smerovať na náklady súvisiace so správnou činnosťou fondu ako napríklad sú aktualizácia programov na základe uzavretých servisných zmlúv, licenčné poplatky, právna pomoc a poradenské služby či tlmočenie.

Za prenajaté priestory v administratívnej budove Omnipolis zaplatí fond v budúcom roku bezmála 300 tisíc eur. Fond národného majetku SR je právnickou osobou zriadenou v roku 1991.

Zmyslom jeho existencie a teda aj hlavnou činnosťou je prevod majetku štátu určeného na privatizáciu na neštátne subjekty.

Na základe privatizačných rozhodnutí fond uzaviera zmluvy o predaji podnikov alebo ich častí, respektíve zakladá akciové spoločnosti k rovnakému dňu, kedy nadobúda majetok určený na privatizáciu od štátu.