Ford zatvára továrne, po Belgicku je na rade Británia

25.10.2012

LONDON 25. októbra (WEBNOVINY) – Americká automobilka od budúceho roka prestane vyrábať dodávky vo Veľkej Británii. Zruší tak 1 400 pracovných miest.

Okrem tohto v Belgicku zruší 4 300 miest.

Ide o súčasť plánu firmy Ford, ktorého cieľom je zastaviť straty v Európe.

Tie podľa odhadu v tomto roku budú v sume 1,5 mld. USD. Ide o zatvorenie už štvrtého závodu Fordu v recesiou postihnutej Európe v tomto roku a jeho ohlásenie prichádza len niekoľko dní po tom, ako podnik informoval, že do roku 2014 zatvorí závod v belgickom meste Genk.

Odborové organizácie a zdroj blízky automobilke vo štvrtok pôvodne uviedli, že Ford by v Británii mohol zrušiť 530 pracovných miest.

Výrobca áut Ford uviedol, že napriek strate v Európe celkový zisk spoločnosti pred zdanením bez jednorazových položiek je v treťom kvartáli lepší ako v druhom štvrťroku a z dlhodobého hľadiska chce v Európe dosiahnuť prevádzkovú maržu 6 až 8 %.

Závodu Fordu na výrobu motorov v anglickom Essexe sa rušenie pracovných miest nebude týkať a výroba v ňom pravdepodobne vzrastie. Americký automobilový gigant zamestnáva vo Veľkej Británii 11 400 ľudí v rôznych závodoch, napríklad v Halewoode neďaleko Liverpoolu či v závode Bridgend v južnom Walese.

Kurz:
(1 EUR = 1,2993 USD)