Francois Hollande chce vybudovať ekonomickú vládu v eurozóne

PARÍŽ 17. mája (WEBNOVINY) – Eurozóna potrebuje ekonomickú vládu so stálym sekretariátom, vlastným rozpočtom a spoločnými dlhopismi. Vyhlásil to vo štvrtok francúzsky prezident Francois Hollande.

Eurozóna by mala získať rozpočtovú kapacitu, ktorá jej postupne umožní požičiavať si na finančných trhoch, povedal Hollande na tlačovej konferencii po uplynutí prvého roku v úrade.

Budúca ekonomická vláda by mala koordinovať rozhodnutia o kľúčových politických a hospodárskych otázkach v členských štátoch, harmonizovať rozpočtové a sociálne politiky a bojovať proti daňovým podvodom, povedal Hollande na tlačovej konferencii. „Ak Európa zostane v stave, v ktorom sa nachádza teraz, bude to znamenať koniec projektu,“ varoval prezident.

Hollande priznal, že jeho iniciatíva môže naraziť na odpor Nemecka, ktoré ako najväčšia európska ekonomika odmieta zdieľanie dlhov v rámci menovej únie.

Berlín odmieta aj myšlienku osobitného sekretariátu eurozóny pre obavy, že by to v rámci EÚ prehĺbilo rozdelenie medzi 17-členným blokom spoločnej meny a zostávajúcimi desiatimi krajinami.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...