Francois Hollande podporil Grécko, musí zostať v eurozóne

26.8.2012

PARÍŽ 26. augusta (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande tvrdí, že Európa musí rozhodnúť o tom, ako pomôže Grécku v čo najkratšom čase, najskôr však musí mať hodnotiacu správu o plnení reforiem v krajine.

Tú majú do októbra vypracovať inšpektori EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Po stretnutí s gréckym premiérom Antonisom Samarasom francúzsky prezident zároveň vyzval gréckych lídrov k plneniu reforiem a tvrdí, že Grécko musí zostať v eurozóne.

Hollande, ktorý hovoril o potrebe úsporných opatrení v Grécku jemnejšími tónom ako nemecká kancelárka Angela Merkelová na podobnom stretnutí s gréckym premiérom v piatok, ďalej povedal, že Grécko nesmie prenášať bremeno úsporných opatrení priveľmi na svojich občanov.

„Grécko musí opäť dokázať dôveryhodnosť svojho programu a ochotu svojich lídrov prejsť ním až do konca a zároveň musí zabezpečiť, že je to únosne pre obyvateľstvo,“ povedal Hollande.

Nemecko je neústupné

Po tom, ako trojka medzinárodných veriteľov dokončí ďalšiu správu o fiškálnej situácii v Aténach, Európa by podľa francúzskeho prezidenta nemala váhať a mala by konať.

„Keď budeme mať túto správu, keď budú potvrdené záväzky, Európa musí urobiť to, čo urobiť má. To znamená po zverejnení správy trojky veriteľov na summite EÚ v októbri,“ povedal Hollande.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble v sobotu zopakoval svoj odmietavý postoj k tomu, aby partneri z eurozóny dali Grécku viac času na splnenie sľúbených reforiem.

„Viac času vo všeobecnosti znamená viac peňazí, čo bude čoskoro znamenať nový úverový program,“ povedal Schäuble pre nemecké noviny Tagesspiegel. Podľa neho by viac času pre Atény nebola správna cesta riešenie základných problémov v eurozóne.

Schäuble ďalej poznamenal, že súčasný program pre Grécko v sume 130 mld. eur, na ktorom sa dohodlo na konci roku 2011, má fungovať tri roky.

„Ak už hneď po pol roku nebude stačiť, nebude to jedno z opatrení na zvýšenie dôvery,“ uviedol. Nemecká kancelárka Angela Merkelová ubezpečila gréckeho premiéra Antonisa Samarasa, že si želá, aby jeho krajina zostala v eurozóne, ale na ich piatkovej schôdzke nenaznačila akceptovanie jeho prosieb o poskytnutie dlhšieho časového obdobia na splnenie podmienok zahraničnej pomoci pre Atény.

Grécko o ďalšie peniaze neprosí

Samaras, ktorý jasne dal najavo, že Berlín a Paríž žiada o viac priestoru na realizáciu reforiem a neprosí o ďalšie peniaze, sľúbil, že zmenší grécky „fiškálny deficit a deficit dôvery“.

„Nežiadame o ďalšie peniaze, žiadame o priestor na nadýchnutie sa,“ povedal Samaras na spoločnej tlačovej konferencii s Merkelovou.

Od nemeckej kancelárky však dostal iba prísľub, že „nebudeme robiť predčasné úsudky, ale počkáme na dôveryhodné dôkazy.“

Kancelárka tým myslela správu takzvanej trojky o Grécku, ktorú majú zverejniť na jeseň. Trojku medzinárodných veriteľov Atén tvoria Medzinárodný menový fond, EÚ a Európska centrálna banka.