Francúzi platia za nezačaté reformy, Moody´s znížila rating

20.11.2012

PARÍŽ/ NEW YORK 20. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Francúzska z najvyššej úrovne Aaa o jeden stupeň na Aa1.

Odôvodnila to neistým fiškálnym výhľadom a zhoršujúcim sa stavom ekonomiky. Zníženie ratingu, ktoré nasleduje po rovnakom kroku agentúry Standard & Poor’s, sa všeobecne očakávalo, ale aj tak je úderom pre socialistickú vládu prezidenta Francoisa Hollanda, pretože prezident sa snaží presvedčiť svet, že dokáže zlepšiť verejné financie Francúzska a stabilizovať ekonomiku.

Agentúra zdôvodnila pridelenie negatívneho výhľadu náročnými výzvami v oblasti štrukturálnych reforiem a „trvalou stratou konkurencieschopnosti“. Moody’s pred zmenou ratingu krajiny čakala na to, aby mohla preskúmať rozpočet pre rok 2013.

„Francúzsko platí za to, že nezačalo reformy,“ povedal Axel Merk, šéf kalifornskej spoločnosti Merk Investments. Dodal, že ho zníženie ratingu neprekvapilo.

Od agentúry Standard & Poor’s má Paríž hodnotenie úverovej spoľahlivosti na stupni AA-plus s negatívnym výhľadom. Od agentúry Fitch má Francúzsko rating na úrovni AAA s negatívnym výhľadom.