Francúzska ekonomika opäť stagnuje, odhady sa potvrdili

28.9.2012

PARÍŽ 28. septembra (WEBNOVINY) – Francúzska ekonomika v druhom kvartáli tohto roka stagnovala. Vyššie verejné výdavky a investície firiem totiž vyvážili pokles výdavkov domácností a pasívne saldo obchodnej bilancie krajiny.

Informoval o tom francúzsky štatistický úrad INSEE. Konečný údaj o hospodárskom raste Francúzska v sledovanom období potvrdil predbežné údaje, podľa ktorých malo francúzske hospodárstvo dosiahnuť nulový hospodársky rast. Druhá najväčšia ekonomika eurozóny tak zaznamenala tretí štvrťrok stagnácie po sebe.

Hospodársky rast Francúzska sa bude v budúcom roku postupne zvyšovať, ostane však „podstatne pod hranicou“ jedného percenta. V septembri to pre denník Les Echos vyhlásil šéf francúzskej centrálnej banky Christian Noyer.

Podľa jeho slov sa výhľad krízou zasiahnutej eurozóny zlepšuje po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) ohlásila, že pristúpi k nákupu cenných papierov členských krajín eurozóny. Rovnako podľa Noyera výhľad eurozóny vylepšilo aj rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.