Francúzski producenti vajec majú riešenie cenovej krízy

PARÍŽ 20. augusta (WEBNOVINY) – Francúzski producenti vajec, ktorí bojujú s nadprodukciou a s ňou spojeným poklesom cien, z domáceho trhu odoberú 15 mil. vajíčok a pokúsia sa s nimi preraziť na nové exportné trhy.

Vyhlásil to v pondelok riaditeľ francúzskeho združenia producentov vajec CNPO Christian Marinov.“Výrobcovia sa pokúsia premeniť domácu situáciu na výhodu, získať vďaka nej väčší podiel na trhu a dobyť aj nové trhy. Keďže ceny sú nižšie, bude to jednoduchšie, najmä ak sa podarí zjednodušiť administratívne procesy,“ povedal Marinov agentúre Reuters. Dodal, že možnými destináciami pre francúzske vajcia by mohli byť krajiny na Blízkom Východe alebo v juhovýchodnej Ázii.

Nadprodukcia vajec vo Francúzsku podľa odhadov CNPO za prvých 10 mesiacov roka 2013 dosiahne 5 až 6 %, z trhu teda bude treba odobrať a najneskôr do začiatku septembra vyviezť 15 miliónov čerstvých vajec. Minister poľnohospodárstva Stéphane Le Foll už prisľúbil pomoc pri znižovaní byrokracie a hľadaní nových trhov, vyhlásil Marinov.

Ceny vajec vo Francúzsku prudko stúpli na prelome rokov 2011 a 2012, keď boli dodávky na trh obmedzené kvôli adaptovaniu fariem na reguláciu zo strany EÚ, ktorá vyžadovala väčšie klietky pre nosnice. Ceny však podľa údajov CNPO odvtedy padli o takmer 40 %, keďže dodávatelia sa už novým pravidlám prispôsobili a vrátili sa na trh.

Kríza viedla aj k tomu, že poľnohospodári na severozápade Francúzska v uplynulých týždňoch na protest robili niekoľko tisíc vajec. Podľa šéfa ich stavovskej organizácie Marinova sú producenti ochotní darovať niekoľko stoviek tisíc vajec na dobročinné účely. Sám ich však vyzval, aby sa pokúsili nájsť aj alternatívne riešenia kontroly produkcie, vrátane predčasného zarezávania nosníc.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...