Francúzski socialisti chcú naviazať minimálnu mzdu na HDP

12.3.2012

PARÍŽ 12. marca (WEBNOVINY) – Kandidát francúzskych socialistov v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Francois Hollande vyhlásil, že v prípade zvolenia presadí naviazanie výšky minimálnej mzdy na mieru hospodárskeho rastu. Toto opatrenie má podľa neho zmierniť dopady zvyšovania cien na nízkopríjmové skupiny.

Rast hrubého domáceho produktu o jeden percentuálny bod by mohlo sprevádzať zvýšenie minimálnej mzdy o polovicu percentuálneho bodu, povedal Hollande pre televíznu stanicu M6. Socialistický kandidát, ktorému prieskumy verejnej mienky prisudzujú víťazstvo nad úradujúcou hlavou štátu Nicolasom Sarkozym, tiež potvrdil, že chce presadiť zákaz finančných produktov, ktoré nemajú „väzbu“ na širšiu ekonomiku.

Francúzske prezidentské voľby sa konajú 22. apríla. Druhé kolo sa uskutoční 6. mája a stretnú sa v ňom dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

Šance konzervatívneho prezidenta Nicolasa Sarkozyho na znovuzvolenie ohrozujú neistý výhľad francúzskej ekonomiky, vysoká miera nezamestnanosti, ako aj strata najvyššieho úverového ratingu krajiny.

Konzervatívny Sarkozy v snahe zmierniť náskok svojho ľavicového vyzývateľa v nedeľu pohrozil jednostrannými opatreniami na obmedzenie imigrácie a ochranu európskych výrobcov pred lacnou zahraničnou konkurenciou.

V prípade, že EÚ sa počas jedného roka nedosiahne pokrok v týchto otázkach, je Sarkozy podľa svojich slov pripravený na vystúpenie Francúzska zo schengenského priestoru.