Francúzsko bude škrtať, hľadá priestor na úspory

PARÍŽ 4. januára (WEBNOVINY) – Francúzska socialistická vláda, ktorá sa snaží o zníženie svojho fiškálneho deficitu pod úroveň vyžadovanú Európskou úniou, využije nasledujúce mesiace na to, aby naplánovala, ako uskutoční škrtanie naplánované na rok 2014.

Povedal to vo štvrtok premiér Jean-Marc Ayrault. Vláda na budúci rok prisľúbila úspory vo verejných výdavkoch vo výške 12,5 mld. eur. „Úsporné opatrenia predstavíme po jari,“ vyhlásil premiér. „Nejde tu o bezhlavé škrtanie verejných výdavkov a prepúšťanie tak, ako to robila minulá vláda. Chceme odstrániť prekrývanie úloh a mrhanie prostriedkami,“ dodal v článku pre denník Le Monde.

Prioritami Paríža na prvých šesť mesiacov tohto roka sú oživenie ekonomického rastu, zastavenie rastu nezamestnanosti a identifikovanie rozpočtových kapitol, kde sú možné úspory, dodal Ayrault na prvom stretnutí kabinetu v novom roku. Vláda pritom už priznala, že rastový cieľ na rok 2013 vo výške 0,8 % pritom bol prehnaný.

Naďalej chce dodržať cieľ rozpočtového deficitu na úrovni 3 % HDP, potvrdil síce v rozhovore pre piatkové vydanie ekonomického denníka Les Echos minister financií Pierre Moscovici, pripustil však, že po aprílovom prehodnotení rastového potenciálu situáciu chce prediskutovať s Európskou komisiou.

Štedrý verejný sektor a služby občanom v súčasnosti spotrebúvajú 56,3 % ekonomického výkonu krajiny a ekonomickí poradcovia prezidenta Francoisa Hollandea priznávajú, že pri hľadaní priestoru na úspory sú bezradní. Vláda bude pritom pri schvaľovaní akýchkoľvek zmysluplných škrtov v rozpočte bojovať so zákonodarcami, z ktorých mnohí sú aj starostami miest a obcí a je pravdepodobné, že budú odmietať rušenie výhod, prepúšťanie a slabšie financovanie.

A s ohľadom na parlamentné voľby naplánované na rok 2014 bude mať Paríž aj ťažkú úlohu vysvetliť nutnosť šetrenia všetkým učiteľom, vlakovým sprievodcom, vodičom autobusov a zamestnancom regionálnych úradov, ktorí tvoria veľké percento voličskej základne.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...