Francúzsko chce plátať diery bánk peniazmi z Bruselu

4.6.2012

Ilustračné foto SITA/APPARÍŽ 4. júna (WEBNOVINY) – Podľa francúzskeho ministra financií by bolo lepšie rekapitalizovať problémové banky na starom kontinente cez Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM), než použiť na to peniaze vlád.

„Myslím si, že na rekapitalizáciu bánk je lepšie ísť cez priame mechanizmy, než cez štáty,“ povedal minister Pierre Moscovici v rozhovore pre televíznu stanicu LCI.

„Keď mechanizmus začne fungovať, veci budú jasnejšie a situácia sa upokojí pre niektoré banky, vrátane španielskych,“ dodal Moscovici.

Účelom ESM s kapacitou 500 mld. eur, ktorý má vstúpiť do platnosti v nasledujúcich týždňoch, je však pomoc zadlženým vládam a nie bankám.

Moscovici ďalej povedal, že nová francúzska vláda je rozhodnutá obnoviť rozpočtovú dôveryhodnosť tým, že bude plniť ciele týkajúce sa verejných financií.

Francúzsky prezident Francois Hollande prisľúbil, že sa bude držať záväzku predchádzajúcej vlády znížiť deficit z tohtoročných odhadovaných 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) na úroveň 3 % HDP v roku 2013.

„Francúzku chýba dôveryhodnosť ohľadom deficitu verejných financií. Sledujú nás. Ubezpečujem vás, že Francois Hollande je si toho plne vedomý. Je to niečo, s čím žije každý deň,“ povedal minister financií.

Banky obmedzili úvery z cudziny

Francúzske banky v poslednom štvrťroku vlaňajška znížili objem úverov do zahraničia o takmer 200 mld. USD. Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) uviedla, že v štvrtom kvartáli francúzske banky znížili objem úverov do cudziny o 197 mld. USD čiže o 5,3 %.

Globálne poskytovanie úverov za október až december minulého roka sa zmenšilo o 799 mld. USD čiže o 2,5 %. Išlo o najvýraznejší pokles od pádu americkej investičnej banky Lehman Brothers, informovala BIS.

Kleslo predovšetkým poskytovanie medzibankových úverov, ktorých objem v poslednom štvrťroku vlaňajška globálne klesol o 637 mld. USD. Objem pôžičiek nebankovým podnikom sa znížil o 162 mld. USD. Banky eurozóny zmenšili poskytnuté úvery o sumu 584 mld. USD, čiže o 4,7 %.

Kurz:
(1 EUR = 1,2322 USD)