Francúzsko chce znižovať deficit cez škrty výdavkov

PARÍŽ 4. marca (WEBNOVINY) – Francúzsko zníži svoj rozpočtový deficit prevažne pomocou škrtov vo výdavkoch. V nedeľu to vyhlásil tamojší minister financií Pierre Moscovici a zopakoval tak vyhlásenie prezidenta Francoisa Hollandea.

Paríž chce znížiť schodok verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP) v budúcom roku.

„Väčšinu úprav zrealizujeme cez zníženie verejných výdavkov,“ povedal Moscovici v rozhovore pre televíznu stanicu LCI. Hollande minulý týždeň povedal, že jeho vláda bude v roku 2014 znižovať deficit rozpočtu cez škrty na strane výdavkov.

Minister financií ďalej uviedol, že francúzska vláda neplánuje v tomto roku žiadne mimoriadne opatrenia navyše k tým, ktoré schválila v rozpočte na tento rok. Spomalenie ekonomík v Európe prinútilo Francúzsko znížiť cieľ rastu HDP pre tento rok a preložiť plán skresať deficit verejných financií na 3 % HDP na budúci rok.

„Dostaneme sa pod 3 % v budúcom roku… toto je plán pre náš budúcoročný rozpočet,“ uviedol Moscovici.

Na otázku úlohy Európskej centrálnej banky (ECB) použil Moscovici miernejší tón než minister priemyslu Arnaud Montebourg, ktorý v rozhovore skoršie v nedeľu kritizoval ECB, že je „prekvapujúco neaktívna“ v reakcii na spomalenie európskych ekonomík.

„ECB je schopná počúvať správy a tiež ich vysielať. Nemyslím si, že otázka rastu je mimo záujmu šéfa ECB Maria Draghiho,“ uviedol minister financií Moscovici. Montebourg vyzval ECB, aby na podporu rastu oslabila euro. Európa by sa však podľa neho mala vyhnúť menovej vojne a mala by zvoliť „kooperatívny prístup“ v rokovaniach s inými ekonomickými mocnosťami.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...