Francúzsko chce zväčšiť euroval na 1 bilión eur

29.3.2012

PARÍŽ 29. marca (WEBNOVINY) – Francúzsko si želá, aby sa kapacita eurovalu zvýšila na približne 1 bilión eur. Vyhlásil to vo štvrtok francúzsky minister financií Francois Baroin.

„Toto je postoj, ktorý budem obraňovať v mene Francúzska,“ povedal Baroin pre rozhlasovú stanicu BFM. Skupina krajín združených v organizácii G20 a Medzinárodný menový fond (MMF) upozorňujú, že eurozóne pomôžu iba vtedy, ak menová únia posilní svoj fond na záchranu zadlžených krajín.

„Euroval je trochu ako možnosť použitia jadrovej zbrane vo vojenskom plánovaní, existuje na výstrahu, nie na použitie,“ povedal Baroin.

„Prirodzene chceme, aby bol taký veľký, ako je to možné,“ konštatoval a dodal, že „čím väčší bude euroval, tým menšie bude riziko, že sa slabé krajiny stanú terčom útoku na trhov, prinajmenšom zo strany špekulantov“.

Ministri eurozóny v piatok prídu do Kodane na dvojdňové zasadanie, aby sa dohodli na zvýšení kapacity záchranného fondu 17-členného bloku. Vzhľadom na obnovenie obáv či Španielsko bude schopné udržať pod kontrolou svoj deficit, chcú vytvoriť ochranný val, ktorý bude dostatočne veľký.