Francúzsko chystá bič na firmy, ktoré zatvoria fabriky

2.10.2013

PARÍŽ 2. októbra (WEBNOVINY) – Dolná komora francúzskeho parlamentu v utorok schválila zákon, ktorý umožňuje udeliť vysoké pokuty firmám, ak v krajine zatvoria ekonomicky udržateľné prevádzky.

Prezident Francois Hollande chce zákonom umožniť zachovanie pracovných miest v klesajúcom francúzskom priemyselnom sektore.

Zákon, ktorý ešte musí schváliť francúzsky Senát, socialistický prezident Hollande presadil v snahe opätovne získať podporu manuálne pracujúcich Francúzov sklamaných ekonomickými reformami, ktoré mnohí vnímajú ako prospešné najmä pre podnikateľov. Prezident obdobnú legislatívu prisľúbil ešte v roku 2012 v rámci svojej predvolebnej kampane, hoci sa mu ju nepodarilo presadiť skôr, ako oceliarska spoločnosť ArcelorMittal v júli zatvorila dve fabriky na severe Francúzska.

Opatrenie ostro kritizovali priemyselní lídri, podľa ktorých jeho uplatňovanie negatívne ovplyvní investície v krajine, keďže investori budú musieť počítať aj s nákladmi na prípadné ukončenie prevádzky a komplexným právnym postupom s tým spojeným. Podľa vyjadrení niektorých poslancov zo stredopravicovej strany politického spektra zas nový zákon môže u pracujúcich „vzbudzovať falošné nádeje“.

Zákon vyžaduje, aby firmy s viac než 1000 zamestnancami pred zatvorením fabriky preukázali, že vyčerpali všetky možnosti na jej predaj. Ak súd neuzná dôkazy za dostatočné, môže dotknutej spoločnosti udeliť pokutu vo výške 20-násobku minimálnej mzdy, 1 430 eur za každého zamestnanca fabriky. Zákon tiež obsahuje opatrenia na obmedzenie pokusov o postupnú zmenu majiteľov fabrík, keďže znižuje maximálny podiel, od ktorého bude musieť záujemca o prevzatie spoločnosti musieť urobiť verejnú ponuku na odkúpenie fabriky, zo súčasných 30 na 25 %.