Francúzsko musí obmedziť verejné výdavky, tvrdí Noyer

PARÍŽ 28. mája (WEBNOVINY) – Francúzsko musí v rámci konsolidácie rozpočtu nasmerovať svoju pozornosť na obmedzenie verejných výdavkov, keďže neexistuje priestor na ďalšie zvyšovanie daní.

Vyzval na to v utorok šéf francúzskej centrálnej banky a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Christian Noyer. V úvode výročnej správy centrálnej banky Francúzska Noyer uviedol, že dôvera investorov voči Francúzsku závisí od toho, či vláda splní svoj záväzok odstrániť v roku 2016 štrukturálny deficit, ktorý nezahŕňa výkyvy spôsobené ekonomickým cyklom.

„Vláda sa teraz musí koncentrovať na verejné výdavky, aby splnila svoj cieľ. Daňové zaťaženie totiž dosiahlo veľmi vysokú úroveň a akékoľvek ďalšie zvýšenia v oblasti príspevkov zamestnávateľov by viedlo k zhoršeniu ekonomickej aktivity aj zamestnanosti,“ napísal Noyer. Hoci šéf francúzskej centrálnej banky v tomto roku privítal reformu trhu práce, zároveň konštatoval, že je potrebná ďalšia snaha.

Noyer ďalej uviedol, že náklady na sociálnu oblasť na úrovni 30 % hrubého domáceho produktu (HDP) sú v súčasnosti neudržateľné. Najlepším spôsobom, ako to riešiť, je podľa neho skôr zaoberanie sa výdavkami ako ďalšie zvyšovanie príspevkov do sociálneho systému.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...