Francúzsko nejde privatizovať, tvrdí Pierre Moscovici

PARIS 6. mája (WEBNOVINY) – Francúzsko nepripravuje novú privatizačnú vlnu, štát však hľadá možnosti, ako využiť časť aktív v celkovom objeme 62 mld. eur na podporu hospodárskeho rastu a pracovných miest.

Vyhlásil to v pondelok minister financií Pierre Moscovici. Premiér Jean-Paul Ayrault v nedeľu potvrdil, že štát obmedzí svoje zastúpenie vo vybraných podnikoch, nad ktorými si však chce udržať strategickú kontrolu.

„Nie je to návrat k privatizácii,“ uviedol Moscovici pre televíznu stanicu iTele. Kľúčové je, aby štát dokázal investovať bez zhoršovania verejných financií, dodal minister.

Možnosť predaja menších podielov vo vybraných štátnych podnikoch minulý mesiac naznačil minister priemyslu Arnaud Montebourg. Konkrétne údaje neuviedol, vláda by však podľa neho mohla mierne zredukovať podiely vo firmách, kde v súčasnosti kontroluje napríklad 36 alebo 85 %.

Podľa agentúry Reuters francúzsky štát koncom vlaňajška ovládal 36,7 % akcií v plynárenskom podniku GDF-Suez a v energetickom koncerne EDF mal podiel 84,4 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...