Francúzsko ospevuje svoju ekonomiku, rating krajiny klesol

PARÍŽ 20. novembra (WEBNOVINY) – Francúzsko vyhlásilo, že jeho ekonomika je zdravá a reformy napredujú podľa plánu. Paríž sa takto v utorok vyjadril po tom, ako medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zhoršila ratingové hodnotenie krajiny z najvyššej úrovne Aaa o jeden stupeň na stupeň Aa1.

Agentúra konštatovala, že to urobila pre neistý fiškálny a ekonomický výhľad. „Zmena ratingu nespochybňuje ekonomické základy našej krajiny, úsilie vlády ani našu úverovú spoľahlivosť,“ povedal na tlačovej konferencii minister financií Pierre Moscovici.

Zníženie ratingu Paríža na stupeň Aa1 s negatívnym výhľadom oslabilo v pondelok večer spoločnú európsku menu voči doláru o 0,3 % na 1,2770 USD/EUR. Euro sa však v utorok ráno čiastočne zotavilo, a to na úroveň 1,2795 USD/EUR. Širšia reakcia trhu bola tiež obmedzená.

Výnos z desaťročných vládnych dlhopisov Francúzska sa takmer nezmenil a nepatrne stúpol na 2,09 % z úrovne 2,08% , na ktorej bol pred znížením ratingu. Francúzsko si predajom dlhodobých dlhopisov požičiava za historicky nízke úroky na úrovni zhruba 2 %.

Investori totiž krajinu považujú za bezpečné útočisko pred turbulenciami v juhoeurópskych krajinách, ako sú Grécko a Španielsko.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...