Francúzsko schválilo reformu trhu práce, uľahčí prepúšťanie

PARÍŽ 15. mája (WEBNOVINY) – Francúzsky parlament v utorok schválil reformu trhu práce, ktorá predstavuje jedno z kľúčových opatrení v snahe o posilnenie konkurencieschopnosti druhej najväčšej ekonomiky eurozóny.

Legislatíva, ktorá uvoľňuje pravidlá pri zamestnávaní a rušení pracovných mies, prešla v hornej komore hlasmi 168 poslancov, proti boli traja.

Minister práce Michel Sapin označil výsledok hlasovania za „veľký krok vpred“. Reforma ponecháva v platnosti kontroverzný 35-hodinový pracovný týždeň, ktorý zaviedol v roku 2000 predchádzajúci socialistický vládny kabinet. Bez zmeny zostáva aj minimálna mzda na úrovni 9,40 eura za hodinu.

Zákon, na ktorom sa dohodla v januári vláda s odbormi, umožňuje firmám vyjednávať s odborármi o znížení miezd alebo skrátení pracovného času v prípade poklesu ekonomiky. Spoločnostiam, ktoré zamestnávajú viac ako 50 ľudí, sa tiež uľahčujú možnosti prepúšťania. Nová legislatíva naopak predražuje prijímanie zamestnancov v najkratších pracovných úväzkoch.

Vláda francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda sa zaviazala zvrátiť do konca roka trend rastúcej nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti predstavuje 10,6 %. Počet nezamestnaných Francúzov dosiahol v marci rekordných 3,225 milióna.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...