Francúzsko si chce udržať kredit, fiškálne ciele vraj splní

7.9.2012

BRUSEL 7. septembra (WEBNOVINY) – Francúzsko bude musieť vyvinúť „obrovské snahy“, aby splnilo ciele v oblasti verejných financií.

Je však zaviazané tak urobiť, aby si udržalo dôveryhodnosť. Vo štvrtok to povedal francúzsky minister financií Pierre Moscovici.

„Čo od nás ľudia očakávajú je dôveryhodnosť, a to je to, čo prinesieme,“ povedal a zároveň poznamenal, že Paríž musí preto splniť rozpočtové ciele, ktoré si stanovil.

Na otázku týkajúcu sa rozhodnutia Európskej centrálnej banky (ECB) začať nový program skupovania dlhopisov Moscovici povedal: „Vítam myšlienku, že členské štáty musia konať, aby umožnili ECB plniť si svoje povinnosti“.

Moscovici ešte skoršie tento týždeň povedal, že Francúzsko zníži v budúcom roku schodok rozpočtu pod 3 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Odmietol však poskytnúť detaily vládnej prognózy vývoja ekonomiky, ktorá by mala byť podľa očakávaní revidovaná smerom nadol. Francúzska vláda v súčasnosti prognózuje ekonomický rast pre budúci rok na úrovni 1,2 %, zatiaľ čo v tomto roku ráta s rastom ekonomiky o 0,3 %.