Francúzsky prezident sa chce poponáhľať s oživením ekonomiky

10.9.2012

PARÍŽ 10. septembra (WEBNOVINY) – Francúzsky prezident Francois Hollande prisľúbil, že do roku 2014 oživí stagnujúcu francúzsku ekonomiku a stanovil si termín na zavedenie reformy trhu práce na koniec tohto roka.

„Som v boji a nebudem sa obzerať späť. Stanovujem si kalendár…dva roky na vytvorenie podmienok pre prácu a konkurencieschopnosť. Zrýchľujem,“ povedal v televíznom rozhovore v hlavnom vysielacom čase.

Hollandeova reč bola podľa agentúry Reuters jasne cielená na zmenu vnímania, že nerobí veci dostatočné rýchlo.

Hollande, ktorého bezprostrednou výzvou bude nájsť v budúco ročnom rozpočte úspory vo výške 30 mld. eur, povedal, že vláda zrejme zníži prognózu rastu.

Ekonomika tak pravdepodobne v budúcom roku posilní o 0,8 %, namiesto pôvodne uvádzaných 1,2 %. „Rast sa spomaľuje už niekoľko mesiacov. V roku 2012 budeme mierne nad nulovou úrovňou…požiadal som teda vládu, aby zakladala prognózy na reálnych predpovediach. Bude teda nižší ako 1 %, pravdepodobne 0,8 %“, povedal Hollande.

Francúzsky prezident minulý týždeň uviedol, že ak sa štátne výdavky v budúcom roku v nominálnom vyjadrení nezmenia, odhliadnuc od nákladov na obsluhu dlhu a vyplácania dôchodkov, jeho vláda môže po zohľadnení inflácie ušetriť 10 mld. eur.

To však predstavuje iba tretinu zo sumy viac ako 30 mld. eur, ktoré sú podľa Hollandea potrebné na to, aby krajina zostala na dobrej ceste pri znižovaní deficitu. Zvyšných 20 mld. eur môže vláda podľa prezidenta získať zo zvýšenia daní pre firmy a bohatšie domácnosti.