Francúzsky priemysel chce vytvoriť státisíce miest

7.11.2012

PARÍŽ 7. novembra (WEBNOVINY) – Vďaka balíku na podporu konkurencieschopnosti, ktorý má pomôcť oživiť francúzsky priemyselný sektor, môže vzniknúť v krajne 300 až 400 tis. nových pracovných miest.

Informoval o tom v utorok francúzsky premiér Jean-Marc Ayrault. Podľa neho tiež môže tento balík do roku 2017 zvýšiť rast ekonomiky o 0,5 %.

„V tomto dobre cielenom balíku, ktorý je plne krytý finančnými zdrojmi, by sme mohli do roku 2017 zvýšiť ekonomický rast o 0,5 % hrubého domáceho produktu a mohlo by vzniknúť viac ako 300 tis. pracovných miest,“ povedal Ayrault v rozhovore pre denník Les Echos.

Predstavili balík na podporu priemyslu

Francúzska vláda v utorok predstavila balík na podporu priemyselného sektora a zvýšenie konkurencieschopnosti krajiny v sume 20 mld. eur. Táto čiastka tak bude určená pre spoločnosti, ktoré sa zaviažu ponechať pracovné miesta vo Francúzsku, v podobe daňových úľav.

Polovicu plánovaných prostriedkov chce vláda získať prevažne cez zvyšovanie daňovej záťaže pre spotrebiteľov, pričom dve tretiny tejto sumy poputuje zo zvýšenia DPH.

Druhých 10 mld. eur chce získať škrtmi výdavkov rozpočtu. Hlavná sadzba DPH tak s účinnosťou od 1. januára 2014 stúpne na 20 % z úrovne 19,6 %, pričom daňové úľavy pre firmy budú dostupné od budúceho roka.

Neočakáva sa však, že by sa tento balík týkal aj vysokých daní z miezd zamestnancov, ktoré sú podľa lídrov spoločností konkurenčnou nevýhodou francúzskych podnikov voči zahraničným rivalom a sú dôvodom ich klesajúceho podielu na globálnom exporte.

Zamestnanci sa možno dočkajú zníženia daní

Predstaviteľ priemyselného sektora Louis Gallois v pondelok predložil vláde správu, v ktorej žiada zníženie daní z miezd zamestnancov o 30 mld. eur počas dvoch rokov, pričom tento výpadok by podľa neho vláda pokryla vyšším daňovým zaťažením spotrebiteľov.

Prezident Francois Hollande však povedal, že preferuje, aby sa konkurencieschopnosť krajiny zlepšovala stálym tempom než šokovou terapiou.

„Čo francúzska ekonomika potrebuje, nie je šok ale liečba, hĺbková liečba,“ vyjadril sa podobne francúzsky minister financií Pierre Moscovici.