Fyzioterapeuti chcú väčšie platy, hovoria o ignorancii

2.8.2012

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Po Slovenskej komore medicínsko-technických pracovníkov sa na predsedu parlamentu Pavla Pašku a predsedu výboru NR SR pre zdravotníctvo Richarda Rašiho chcú kvôli platom obrátiť aj fyzioterapeuti.

Podľa slov prezidentky Komory fyzioterapeutov Evy Solčániovej by sa tak malo stať ešte tento mesiac. Budúci týždeň preto plánuje zvolať mimoriadnu radu, ktorá rozhodne o postupe.

Rokovania, ktoré viedli ako s bývalým vedením ministerstva zdravotníctva tak i súčasným na úrovni štátneho tajomníka, zatiaľ nepriniesli podľa Solčániovej žiadne riešenie.

„Nás nie je taká masa ako sestier, takže nás nejakým spôsobom dosť ignorujú,“ uviedla. Cestu rokovaní chcú voliť aj naďalej, žiadne nátlakové akcie vrátane podávania hromadných výpovedí nateraz neplánujú.

„Snažíme sa slušnou formou vyjednávať, aby sme nikoho netraumatizovali. Zatiaľ by sme postupovali cestou rokovaní. Ak to nebude možné budeme sa musieť spojiť s medicínsko-technickými pracovníkmi a ich komorou a dohodnúť sa, aké postupy zvolíme ďalej,“ povedala Solčániová.

Volajú po spoločnom zákone

Fyzioterapeuti podobne ako medicínsko- technickí pracovníci volajú po jednom spoločnom zákone pre všetkých zdravotníckych pracovníkov, ktorý by upravoval ich platy.

Fyzioterapeuti si minimálne platové požiadavky predstavujú aspoň na takej úrovni ako majú sestry.

„Čo sa týka vzdelania sestier a vzdelávania, to máme rovnaké. Je to diskriminačné pre fyzioterapeutov s vysokoškolským vzdelaním, ktorí pracujú dlhé roky a majú mať o 200 až 300 eur nižšie ohodnotenie ako sestry a pôrodné asistentky,“ povedala Solčániová.

Zároveň poukázala na to, že počas minuloročnej petičnej akcie sestier ich podporovali, sami sa do petície zapojili, no boli z nej vyňatí.

Solčániová priznáva chybu v tom, že netrvali na tom, aby v petícií boli presne uvedení aj fyzioterapeuti.

Zlé vzťahy medzi zdravotníkmi

Na margo prípadnej spolupráce so zdravotnými sestrami Solčániová povedala „máme korektné vzťahy so sestrami, ale neviem či by boli ochotné, ony si ochraňujú svoj zákon o minimálnych mzdových nárokoch a chcú, aby sme si my vytvorili ďalší zákon,“ povedala.

Solčániová zdôrazňuje, že zdravotníctvo je veľká tímová práca, kde sa jeden na druhého musia spoliehať, no jedným dychom dodáva, že v súčasnej situácií panujú medzi zdravotníkmi veľmi zlé vzťahy.

Časť fyzioterapeutov poukázala na diskrimináciu platového ohodnotenia v porovnaní so sestrami aj počas protestu sestier pred parlamentom, ktorý sa konal uplynulý týždeň.

Ako pre agentúru SITA uviedla jedna zo skupinky protestujúcich, uznávajú prácu sestier, ale rovnako sa dožadujú aby bola uznávaná aj ich práca, ktorá je rovnako náročná. Dosiahnuť to chcú spomínaným spoločným zákonom pre všetkých zdravotníckych pracovníkov.