Gazprom o polovicu znížil dodávky plynu na Ukrajinu

MOSKVA 30. marca (WEBNOVINY) – Ruský energetický gigant Gazprom v piatok potvrdil, že v uplynulých dňoch obmedzil dodávky zemného plynu cez Ukrajinu do Európy o takmer 50 percent.

Podľa hovorcu ruského štátneho podniku je to dôsledok novej politiky, ktorej cieľom je presmerovať prepravu plynu z ukrajinskej do bieloruskej sústavy.

Gazprom tak poprel tvrdenia ukrajinských predstaviteľov, že pokles objemu dodávok je pravdepodobne dôsledkom klesajúcej spotreby v Európe. „Toto je iba začiatok,“ povedal hovorca ruského gigantu Sergej Kuprijanov.

Vzťahy Ruska a Ukrajiny sú poznamenané tvrdými spormi o ceny za plynu smerujúceho do Európy, čo dvakrát za posledných šesť rokov vyvrcholilo úplným zastavením dodávok. V januári 2009 však prišlo k prelomovej dohode na desať rokov, ktorá sa zas nepozdáva vláde ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča žiadajúceho jej revíziu.

Rusko sa už medzitým začalo orientovať na Bielorusko ako tranzitnú krajinu a na plynovod Nord Stream, ktorý územie Ukrajiny obchádza.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...