Gazprom trvá na súčasných cenách plynu pre Ukrajinu

18.11.2013

MOSKVA 18. novembra (WEBNOVINY) – Ruský plynárenský monopol Gazprom neposkytol Ukrajine nový splátkový kalendár na dlh v sume 1,3 mld. USD a trvá na zachovaní súčasnej úrovne cien. Vyhlásil to v pondelok hovorca spoločnosti Sergej Kuprijanov.

Cena plynu pre Ukrajinu zostáva rovnaká, tak, ako ju stanovuje existujúci kontrakt, citovala hovorcu agentúra Reuters. Ukrajina v piatok po týždňovom prerušení obnovila nákupy plynu z Ruska.

Minister energetiky Eduard Stavický podľa tamojších médií uviedol, že Kyjev sa s Moskvou dohodol na novom splátkovom kalendári za neuhradené dodávky plynu.

Ukrajina platí za plyn z Ruska približne 400 USD za tisíc kubických metrov, čo je jedna z najvyšších cien v Európe. Kyjev preto žiada Moskvu o zmiernenie podmienok. Tento spor vyvolal obavy z novej vojny o cenu plynu, podobnej, ako boli tie počas zimných období v roku 2006 a v roku 2009, ktoré spôsobili prerušenie dodávok na Ukrajinu a do zvyšku Európy. Cez Ukrajinu prúdi približne polovica ruských dodávok zemného plynu do Európy.