Gazprom údajne plánuje znížiť export plynu do Európy

10.2.2012

MOSKVA 10. februára (WEBNOVINY) – Ruský energetický gigant Gazprom plánuje v tomto roku znížiť export plynu do Európy, a to aj napriek súčasným výzvam klientov, aby zvýšil dodávky pre súčasné extrémne mrazy.

Nemenovaný zdroj, ktorý videl prezentáciu spoločnosti Gazprom, pre agentúru Reuters povedal, že plynárenská spoločnosť plánuje znížiť export plynu do Európy o 6 % na 154 mld. kubických metrov. Očakáva tiež, že priemerná cena plynú tento rok stúpne na 415 USD za tisíc kubických metrov z úrovne 390 USD v roku 2011.

Gazprom minulý rok uviedol, že v roku 2012 plánuje zvýšiť export plynu do Európy, kde pokrýva približne štvrtinu dovozu, na 164 mld. kubických metrov z úrovne 150 mld. kubických metrov v roku 2011.

Európske spoločnosti sa sťažovali, že Gazprom nevyhovel ich požiadavke zvýšiť dodávky plynu. Gazprom reagoval, že nedokáže uspokojiť zvýšené objednávky na dodávky plynu do Európy vyvolané extrémnymi mrazmi. Plynárenský monopol zároveň minulý týždeň vyhlásil, že dodávky európskym odberateľom sa po „niekoľkých dňoch redukcií“ vrátili na normálnu úroveň.