Gazprom vlani zvýšil svoj vplyv v EÚ a Turecku

14.1.2014

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Ruskej spoločnosti Gazprom sa podarilo v minulom roku zvýšiť svoj vplyv v Európskej únii a v Turecku. Do týchto krajín totiž Gazprom vyviezol o 16 % viac zemného plynu ako rok predtým.

V minulom roku tak ruský gigant vyviezol do krajín Európskej únie a Turecka celkovo 162,7 mld. metrov kubických plynu.

„V minulom roku sme zaznamenali vynikajúce výsledky vo všetkých kľúčových ukazovateľoch výkonnosti. Naše výrobné kapacity teraz tvorí 617 miliárd metrov kubických plynu určeného na vývoz. Zvýšili sme aj dodávky plynu, a to vďaka nárastu výroby na 487,4 mld. metrov kubických plynu, čo je o 400 miliónov metrov kubických viac ako v roku 2012,“ okomentoval dosiahnuté výsledky predseda správnej rady Gazpromu Alexej Miller.

Spoločnosť Gazprom je jediným producentom a exportérom prírodného plynu v Rusku, pričom disponuje jeho najväčšími zásobami na svete. Podľa zverejnených informácií jej podiel na svetových zásobách plynu dosahuje 18 % a na ruských zásobách 72 %. Podiel Gazpromu na ťažbe plynu vo svete je 14 % a v Rusku 74 %.

Spoločnosť vlastní najväčšiu plynovodnú sieť na prepravu plynu v dĺžke okolo 168 tisíc kilometrov. Viac ako polovicu plynu predáva spoločnosť na domácom trhu a zvyšok vyváža do viac ako tridsiatich krajín. Gazprom patrí aj do pätice najväčších producentov nafty v Rusku.