Globálne akciové trhy v stredu stagnovali

6.9.2012

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Európske akciové trhy uzatvorili stredajšie obchodovanie bez zmeny.

Investori sa držali v ústraní pred štvrtkovým zasadnutím Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré by malo priniesť bližšie informácia o novom pláne nákupov dlhopisov.

Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 uzatvoril bez zmeny na úrovni 1 079,24 bodu.

V skoršom obchodovaní trh podporila správa, že ECB v snahe o zmiernenie dlhovej krízy plánuje neobmedzené nákupy dlhopisov s krátkou splatnosťou. ECB v auguste oznámila, že začne opäť vykupovať dlhopisy Španielska a Talianska, aby zmiernila vysoká úverové náklady týchto krajín.

Vlády však musia najskôr požiadať o aktiváciu pomoci z krízového mechanizmu eurozóny, čo je spojené s prísnymi podmienkami.

Akciové trhy v USA uzatvorili v stredu zmiešane. Obchodovanie druhý deň po sebe charakterizovala slabšia aktivita, keďže investori čakali na výsledky zasadnutia Európskej centrálnej banky, ktorá by mala oznámiť nové kroky v boji proti dlhovej kríze.

Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 0,09 % na 13 047,48 bodu, širší Standard & Poor’s 500 klesol o 0,11 % na 1 403,43 bodu, technologický Nasdaq si odpísal 0,19 % a uzatvoril na úrovni 3 069,27 bodu.

Akcie fínskeho výrobcu mobilných telefónov Nokia kótované na newyorskej burze klesli o 16 % po tom, čo firma uviedla na trh novú verziu smartfónu Lumia s operačným systémom Windows, ktorá však nenaplnila očakávania investorov. Akcie softérového gigantu Windows uzatvorili bez výraznejšej zmeny.

Japonský akciový trh uzatvoril vo štvrtok bez výraznejších zmien. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 0,75 bodu na 8 680,57 bodu a širší Topix o 0,1 % na 719 bodov.

Akcie prepravcov sa dostali pod tlak v reakcii na medializované informácie, že vyše desiatka spoločností čelí vyšetrovaniu pre podozrenie z nekalých obchodných praktík v segmente dodávok pre automobilový priemysel. Akcie spoločnosti Nippon Yusen KK klesli o 5,3 % a konkurenčná firma Mitsui O.S.K. Lines si odpísala 2,7 %.