Globálne ceny potravín stúpli tretí mesiac po sebe

RÍM 9. mája (WEBNOVINY) – Globálne ceny potravín v apríli už tretí mesiac po sebe stúpli.

Index cien potravín Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ktorý meria mesačné cenové zmeny koša obilnín, olejnín, mliečnych produktov, mäsa a cukru, bol v apríli na úrovni 215,5 bodu čiže o 1 % vyššie oproti marcovej revidovanej úrovni 213,2 bodu.

Hlavným dôvodom rastu indexu bolo výrazné zdraženie mliečnych produktov, pričom ceny mäsa stúpli iba nepatrne a ostatné komodity zlacneli.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo uviedla, že globálna produkcia obilnín v tomto roku oproti roku 2012 vzrastie o 6 % na 2,708 mld. ton. Podľa FAO sa očakáva, že k väčšej produkcii pšenice prispeje úroda v Európe a čiernomorskom regióne a producenti v Indii a Indonézii by mali byť motorom tohtoročného rastu úrody ryže o 10 mil. ton.

Svetová úroda obilnín v minulom roku dosiahla podľa odhadu FAO úroveň 2,306 mld. ton, čo je o približne 4 mil. ton menej, ako naznačoval minulomesačný odhad. Organizácia predpokladá, že globálne zásoby obilnín v závere tohto roka budú v objeme 505 mil. ton, čiže o 5 mil. ton väčšie, ako vyplývalo z predošlej predikcie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...