Globálne ceny potravín tlačí nadol výrazne zlacnenie obilia

3.10.2013

RÍM 3. októbra (WEBNOVINY) – Globálne ceny potravín v septembri už piaty mesiac po sebe oslabili. Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) však nepredpokladá, že ešte výrazne klesnú.

Celkovú hladinu cien minulý mesiac smerom nadol zatlačilo výrazne zlacnenie obilia, ale ceny mliečnych produktov, mäsa a cukru stúpli, uviedla FAO vo štvrtok.

Index cien potravín, ktorý meria mesačné cenové zmeny koša obilnín, olejnín, mliečnych produktov, mäsa a cukru, v septembri klesol o približne 1 % na 199,1 bodu z augustových 201,4 bodu.

„Stále existuje určitý priestor pre zníženie cien, ale nie pre ich výrazný pokles,“ povedal ekonóm FAO Abdolreza Abbassian.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo zároveň uviedla, že mierne zredukovala svoju prognózu globálnej produkcie obilnín v sezóne 2013/14, a to na 2,489 mld. ton. V porovnaní s predošlým odhadom tak predpovedá o 3 mil. ton menšiu produkciu.

Svetové zásoby obilnín v závere sezóny končiacej sa v roku 2014 podľa FAO budú vo výške približne 559 mil. ton. Je to o 2 % menej v porovnaní s predošlým odhadom organizácie.