Gréci dostali na úsporné reformy viac času

13.11.2012

BRUSEL 13. novembra (WEBNOVINY) – Grécko dostane o dva roky viac na uskutočnenie požadovaných úsporných opatrení. V pondelok sa na tom dohodli medzinárodní veritelia. Ministri financií krajín eurozóny do krajiny zatiaľ neposlali ďalšiu finančnú pomoc.

„Euroskupina dospela k záveru, že revidované fiškálne ciele tak, ako o ne požiadala grécka vláda… sú vhodnou úpravou,“ uviedol šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker. Ministri financií krajín eurozóny však budú čeliť požiadavke na dodatočné financovanie Atén vo výške približne 33 mld. eur, keďže súhlasili s predĺžením lehoty pre Grécko na uskutočnenie reforiem.

Napriek tomu, že Grécko minulý týždeň schválilo úsporný rozpočet na budúci rok a krajina dúfa, že splní podmienky pre uvoľnenie ďalšej tranže finančnej pomoci, grécki veritelia sa aj naďalej potrebujú dohodnúť na tom ako dosiahnuť, aby bol grécky dlh v ďalšom desaťročí udržateľný.

Pôvodne malo Grécko dosiahnuť primárny rozpočtový prebytok vo výške 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP) v roku 2014, tento cieľ sa odkladá na rok 2016.

Jean-Claude Juncker vyhlásil, že cieľ znížiť zadlženie Grécka do roku 2020 na úroveň 120 % HDP by sa mal posunúť o dva roky. Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová však s týmto nesúhlasí.

„Z nášho pohľadu je časový harmonogram, podľa ktorého klesne zadlženie Grécka na úroveň 120 % HDP do roku 2020 vhodný,“ povedala Lagardeová. Podľa jej slov záleží na tom, aby bol grécky dlh udržateľný a krajina sa tak mohla postaviť na vlastné nohy.