Gréci dostanú viac času, nie však viac peňazí

VIEDEŇ 16. septembra (WEBNOVINY) – Grécko dostane viac času na splatenie svojich dlhov medzinárodným veriteľom, nedostane však viac peňazí. Uviedla to rakúska ministerka financií Maria Fekterová.

Na otázku rakúskych médií o tom, či Atény dostanú viac času na splatenie svojich dlhov Fekterová povedala: „Áno. Stále očakávame správu inšpektorov Trojky a Grécko stále musí splniť niektoré podmienky, ale dosiahneme predĺženie času, ktoré bude nákladovo neutrálne“.

Trojku tvoria predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB), Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej komisie (EK).

Konečné rozhodnutie o zmene podmienok finančnej pomoci Grécku príjmu medzinárodní veritelia podľa gréckeho ministra financií Jannisa Sturnarasa v druhej polovici októbra.

„Grécku sa dnes venovala malá časť diskusií. Klíma bola celkom pozitívna. Všetko sa pokúsime ukončiť do konca októbra,“ uviedol Sturnaras po stretnutí ministrov financií členských štátov eurozóny v Nikózii.

Problémami EÚ sa cez víkend venoval aj nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. Ten v sobotu vyhlásil, že Európsky bankový dozorný orgán je nevyhnutnou podmienkou na to, aby Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM) mohol priamo rekapitalizovať banky, nie je však jediná.

„Existuje deklarácia predstaviteľov jednotlivých vlád štátov eurozóny, že európsky dozorný orgán je nevyhnutný, nie však dostatočný,“ povedal nemecký minister financií.

Schäuble zopakoval, že by nebolo dobré stanovovať termín, kedy by mal Európsky bankový dozor začať fungovať, ak by sa tento termín nemal dodržať. Francúzsky minister financií Pierre Moscovici je podľa vlastných slov presvedčený, že dohoda o spoločnom európskom regulačnom orgáne by sa mohla dosiahnuť do konca roka.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...