Gréci môžu dostať viac času na reformy, Fínsko je skeptické

18.9.2012

DUBLIN 18. septembra (WEBNOVINY) – Fínsko sa k otázke predĺženia časovej lehoty pre Grécko na zavedenie reformných opatrení stavia skepticky, a to predovšetkým v prípade, že by to znamenalo zvýšenie nákladov. V utorok to vyhlásil fínsky minister pre európske záležitosti Alexander Stubb počas návštevy Dublinu.

Zároveň však poznamenal, že v tejto chvíli nie je možné nič vylúčiť. „V otázke poskytnutia dlhšej časovej lehoty pre Grécko sme skeptickí,“ povedal Stubb. Opačný názor však vyjadril hlavný vyjednávač za súkromných veriteľov Grécka, šéf Inštitútu pre medzinárodné financie (IIF) Charles Dallara.

Sadzba, ktorou sa bude úročiť finančná pomoc pre Grécko v hodnote 130 mld. eur, by mala byť podľa jeho slov nižšia a Grécko by zároveň malo dostať minimálne dva ďalšie roky na to, aby túto pomoc splatilo. Lepšie podmienky pre Atény však podľa Dallaru prichádzajú do úvahy iba vtedy, ak Grécko splní záväzky v rozpočtovej oblasti, ku ktorým sa zaviazalo.

Konečné rozhodnutie o zmene podmienok finančnej pomoci Grécku príjmu medzinárodní veritelia v druhej polovici októbra. Tento mesiac to vyhlásil grécky minister financií Jannis Sturnaras. „Všetko sa pokúsime ukončiť do konca októbra,“ uviedol Sturnaras po stretnutí ministrov financií členských štátov eurozóny v Nikózii.