Gréci sa musia dohodnúť, lebo nedostane peniaze na záchranu

ATÉNY 5. februára (WEBNOVINY) – Rokovania pokračujú vraj dobre

Rokovania o účasti súkromného sektora na druhom záchrannom programe pre Grécko postupujú „relatívne dobre“, diskusie o riešeniach, ktoré by mali prispieť k zníženiu verejného dlhu krajiny na úroveň 120 % jej hrubého domáceho produktu do roku 2020 sú však veľmi náročné. Vyhlásil to v nedeľu francúzsky minister financií Francois Baroin.

„Postupujeme relatívne dobre v otázke podielu súkromného sektora, ktorý má prispieť na dobrovoľnej báze,“ povedal Baroin pre rozhlasovú stanicu Europe 1.

„Dúfame, že sa príliš nevzdialime od hodnoty, ktorá by dostala grécky dlh na úroveň okolo 120 %. Tieto rokovania sú náročné,“ dodal francúzsky minister. Grécko musí do nedele večera uzatvoriť dohodu s veriteľmi a medzinárodnými inštitúciami, aby mohla krajina čerpať druhý záchranný úver v objeme 130 mld. eur.

Vyhlásil to v sobotu grécky minister financií Evangelos Venizelos po rokovaniach s rezortnými kolegami z členských štátov eurozóny.

So zástupcami EÚ a Medzinárodného menového fondu MMF rokoval v sobotu aj grécky premiér Lucas Papademos. V nedeľu ho podľa agentúry Reuters čakajú rozhovory so šéfmi politických strán, ktoré podporujú jeho koaličnú vládu.

„Veľkú netrpezlivosť a veľký tlak neprejavujú iba tri inštitúcie (EÚ, MMF, ECB), ale aj členské štáty eurozóny,“ povedal Venizelos po skončení telekonferencie, ktorú označil za „veľmi náročnú“.

„Nachádzame sa vo veľmi kľúčovom okamihu. Všetko by mali byť uzatvorené do zajtrajšieho (nedeľného, pozn. red.) večera,“ povedal minister. „Sme na ostrí noža,“ povedal Venizelos novinárom. „Rozdiel medzi úspešným zavŕšením rokovaní a patovou situáciou, ktorá by mohla byť výsledkom náhody alebo nedorozumenia, je veľmi malý,“ varoval grécky minister.

Predstavitelia eurozóny v posledných týždňoch už viackrát zopakovali, že dohoda medzi gréckou vládou a súkromnými veriteľmi je už takmer na stole. Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn vo štvrtok uviedol, že Grécko a jeho súkromní veritelia sa na odpise časti dlhu Atén pravdepodobne dohodnú do konca tohto týždňa.

Ministri financií eurozóny sa v pondelok stretnú a budú rokovať o druhom úverovom programe pre Grécko. Ten obsahuje finančnú pomoc zo strany štátov eurozóny, ale aj príspevok súkromného sektora a požiadavky na rozsiahlejšie reformy. Námestníci ministrov financií budú v pondelok rokovať od 9:00 do 15:00 SEČ a ministri financií sa potom stretnú o 17:00 SEČ.

Európska únia a Medzinárodný menový fond v máji 2010 schválili Aténam úverový program v objeme 110 mld. eur a lídri 27-členného bloku v októbri minulého roka odsúhlasili ďalšiu pomoc pre túto zadlženú krajinu v sume 130 mld. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...