Gréci si myslia, že nové úspory zasiahnu najchudobnejších

23.9.2012

ATÉNY 23. septembra (WEBNOVINY) – Prevažná väčšina Grékov si myslí, že nové úsporné opatrenia, ktoré vláda prisľúbila uskutočniť výmenou za uvoľnenie ďalšej tranže zo zahraničnej pomoci, sú neférové a škodia najchudobnejšej časti spoločnosti.

Z prieskumu agentúry MRB, ktorého výsledky boli zverejnené v sobotu, vyplýva, že viac ako 90 % Grékov verí, že plánované škrty výdavkov a reformy sú záťažou pre chudobných.

Približne 67 % respondentov si však stále želá zotrvanie Atén v eurozóne a viac ako 83 % opýtaných si myslí, že súčasné úspory nebudú stačiť a krajina bude musieť v nasledujúcich rokoch podniknúť ďalšie. Iba 33 % Grékov si myslí, že súčasné úspory pomôžu krajine vyriešiť fiškálne problémy a prevažná väčšina je pesimistická, čo sa týka gréckej budúcnosti.

Predstavitelia trojky veriteľských inštitúcii (EÚ, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond ) sa začiatkom septembra po mesiaci vrátili do Atén, aby zhodnotili pokrok pri plnení podmienok úverového programu pred tým, ako odobria uvoľnenie ďalšej tranže v sume 32 mld. eur z druhého úverového programu v sume 130 mld. eur.

Grécko sa musí dohodnúť s veriteľmi na ďalších úsporách v hodnote takmer 12 mld. eur, ktoré sú potrebné na uvoľnenie novej tranže z celkového balíka pomoci.