Gréci si vydýchli, veritelia schválili druhý balíček pomoci

9.3.2012

ATÉNY 9. marca (WEBNOVINY) – Agentúra Fitch znížila rating Grécka na úroveň čiastočného bankrotu

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings ako tretia v poradí z hlavných ratingových agentúr v piatok znížila hodnotenie Grécka na úroveň čiastočnej platobnej neschopnosti. Agentúra tak pristúpila k tomuto kroku po tom, ako grécka vláda a predstavitelia eurozóny potvrdili, že sa uskutoční výmena gréckych dlhopisov.

Fitch vo svojom stanovisku uviedla, že po dokončení výmeny dlhopisov a emitovaní nových môže opäť zvýšiť rating krajiny, ktorý však bude stále v špekulatívnom pásme.

Výmena dlhopisov medzi Aténami a ich súkromnými vlastníkmi, ktorá je súčasťou druhého balíčka pomoci Grécku v sume 130 mld. eur, ráta s tým, že investori odpíšu z nominálnej hodnoty gréckych záväzkov 53,5 %. Odhaduje sa však, že ich reálne straty budú až na úrovni približne 74 %.
Podmienky pre to, aby krajiny eurozóny definitívne schválili druhý balíček pomoci Grécku, sú splnené, uviedol šéf skupiny ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker.

Šéf eurozóny v piatkovom vyhlásení privítal, že súkromní veritelia súhlasia s výmenou dlhopisov, ktorá z dlhov Atén vymaže viac ako 100 mld. eur.

Výmena dlhopisov medzi Aténami a ich súkromnými veriteľmi je kľúčovým prvkom širšej zahraničnej pomoci Grécku, ktorej cieľom je predísť neriadenému bankrotu krajiny.

Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) rozhodli, že úspešná výmena dlhopisov je podmienkou pre definitívne schválenie pomoci Aténam v sume 130 mld. eur, ktorú odsúhlasili ešte minulý mesiac.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy privítal dohodu Grécka so súkromnými veriteľmi a povedal, že ide o veľký úspech. „Problém je vyriešený,“ povedal.

Dohodu tiež pozitívne hodnotí aj grécky minister financií Evangelos Venizelos. „Dúfam, že si každý skôr či neskôr uvedomí, že toto je jediný spôsob, ako môže zostať krajina na vlastných nohách,“ povedal.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble sa vyjadril ohľadom dohody triezvejšie a Atény varoval. Gréci totiž už viackrát nesplnili svoje sľuby.

„Grécko má dnes príležitosť na zotavenie. Podmienkou však je, že túto príležitosť využije,“ povedal Schäuble na tlačovej konferencii. „Domnievať sa, že kríza je vyriešená by bolo veľkou chybou. Majú príležitosť ju vyriešiť a musia ju využiť,“ dodal.

Grécko dosiahne reštrukturalizáciu až 95,7 % svojich dlhov

Drvivá väčšina gréckych súkromných veriteľov súhlasí s výmenou dlhopisov, čo prekonalo aj najoptimistickejšie prognózy Grécka. Potvrdil to vysokopostavený predstaviteľ gréckej vlády po uplynutí lehoty na prejavenie záujmu o účasť na výmene dlhopisov vo štvrtok večer.

Ide o najväčšiu reštrukturalizáciu vládneho dlhu v histórii. Majitelia gréckych štátnych cenných papierov súhlasia s tým, že stratia zhruba 74 % ich hodnoty, čím štátny dlh Grécka klesne o viac ako 100 mld. eur.

S využitím klauzuly collective action clause, čiže s ustanovením o spoločnom postupe, na základe ktorého možno k výmene dlhopisov donútiť aj tých, ktorí s ňou nesúhlasia, dosiahne Grécko reštrukturalizáciu až 95,7 % svojich dlhov. Atény o tom informovali po tom, keď 85,8 % ich súkromných veriteľov vyjadrilo súhlas s výmenou dlhopisov.

Grécke ministerstvo financií uviedlo, že svojich zahraničných partnerov informovalo, že klauzulu collective action clause plánuje využiť v prípade všetkých majiteľov dlhopisov, na ktoré sa vzťahuje grécke právo.

Atény zároveň do 23. marca predĺžili lehotu na vyjadrenie súhlasu s výmenou dlhopisov pre tie štátne cenné papiere, na ktoré sa vzťahuje medzinárodné právo, a pre cenné papiere, ktoré emitoval verejný sektor so štátnymi.

Výmena dlhopisov medzi Aténami a ich súkromnými veriteľmi je kľúčovým prvkom širšej zahraničnej pomoci Grécku. Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) rozhodli, že úspešná výmena dlhopisov je podmienkou pre definitívne schválenie pomoci Aténam v sume 130 mld. eur, ktorú odsúhlasili ešte minulý mesiac.